خانه / مجله خودرو / آیا اختصاص مالیات بر خرید و فروش خودرو به حذف دلالی می‌انجامد؟

آیا اختصاص مالیات بر خرید و فروش خودرو به حذف دلالی می‌انجامد؟

مالیات بر خرید و فروش خودرو

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی تعیین مالیات بر خرید و فروش خودرو را از جمله راهکارهای مناسب برای حذف دلالی از بازار خودرو دانست.

امرالله امینی در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو راهکارهای جلوگیری از دور زدن قانون توسط دلالان اظهار داشت: تمهیدات در نظر گرفته شده برای فروش خودرو در سال جاری، در شرایط اضطرار که دلالان با نقدینگی خود وارد بازار خودرو می‌شوند، در صورتی که به صورت وکالتی فرصت فروش پیدا ننمایند، راهکار مناسبی است.

وی در خصوص عملکرد سیستم خودروسازی از تولید تا عرضه گفت: خودروسازی از امکانات بسیار خوبی در حوزه نیروی انسانی، تجهیزات و نیروهای متخصص بهره می‌برد اما مشکل اصلی به سیاست‌های دولت و وجود مدیران سیاسی ارتباط دارد در صورتی که می‌بایست تخصص و کارآمدی مدنظر قرار گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه خودروسازان می‌بایست به صورت واقعی خصوصی شوند، افزود: دستورات دولت‌ها مبنی بر سرمایه‌گذاری خودروسازان در کشورهای متعدد، هزینه‌هایی را بر خودروسازان تحمیل کرد که نتیجه بخش نبوده و موجبات نارضایتی آنها را فراهم آورده؛ بنابراین دولت می‌بایست از حضور در خودروسازی‌ها و سیاست‌گذاری برای این صنعت صرف‌نظر نماید.

امینی در خصوص این موضوع که آیا افزایش قیمت خودرو موجب حذف دلالی می‌شود، گفت: در خصوص حذف دلالی می‌بایست از مکانیزم تعیین مالیات برای خرید و فروش خودرو، استفاده شود تا به عنوان مانعی از ورود افراد سودجو به بازار خودرو ممانعت به عمل آید.

وی همچنین تصریح کرد: راهکار دوم، شناسایی تقاضاهای واقعی به همراه اختصاص مالیات برای تقاضاهای غیرواقعی است و راهکار دیگر این است که میزان تولید خودرو افزایش و متناسب با تقاضای واقعی شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در پایان خاطرنشان کرد: شناسایی تقاضای واقعی از سوی دولت دشوار نیست و از طریق رصد خرید و فروش‌ها بر مبنای حساب بانکی اشخاص، تعداد خرید و فروش افراد و فاصله زمانی میان معاملات در طول یک سال و اسامی افرادی که در طرح‌های فروش ثبت نام نموده‌اند، امکان‌پذیر است.

درباره ی admin

همچنین ببینید

رقابت طناب کشی هامر H1 با مرسدس G63، جیمنی و میتسوبیشی L200

تماشای رقابت طناب کشی میان شاسی بلندهای قدرتمند همیشه جذاب بوده است. در جدیدترین ویدیوی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *