خانه / اخبار / بیش از ۱۶۰۰ اطفاء آتش‌سوزی در اراضی جنگلی و مرتعی کشور

بیش از ۱۶۰۰ اطفاء آتش‌سوزی در اراضی جنگلی و مرتعی کشور

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا ؛ سرهنگ علی عباس‌نژاد درباره اقدامات انجام شده یگان حفاظت سازمان جنگلها در چهار ماهه نخست سال جاری اظهار کرد: با تلاش شبانه‌روزی همکاران، جوامع محلی، سایر سازمانها و نهادهای دولتی و مردمی، هزار و ۶۸۹ فقره اطفاء آتش‌سوزی در سطح ۱۸ هزار و ۶۲۰ هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی کشور انجام شده که در نوع خود اقدام ارزشمندی در حراست از منابع طبیعی محسوب می‌شود.

جلوگیری از تصرف بیش از ۲ هزار هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی کشور

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: در این مدت با اجرای دو هزار و ۵۰۴ فقره گشت هدفمند و حضور به موقع، از تصرف دو هزار و ۲۸۲ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی کشور جلوگیری و با معترضان برخورد قانونی شده است.

این مقام انتظامی، حفاظت مؤثر از منابع طبیعی کشور را به عنوان یکی از مهمترین مؤلفه‌های توسعه پایدار ضروری دانست و با توجه به تأکید مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای (مدظله العالی) بر لزوم توجه و اهتمام بیشتر در حفاظت و حراست از منابع طبیعی، تحقق این مهم را در گروی انسجام و مشارکت درون و برون‌سازمانی و برخورد قاطع و مؤثر قوه‌قضائیه با دست‌اندازان به انفال دانست.

وی به افزایش ۳۲ درصدی تشکیل پرونده‌های مرتبط در حوزه تخلفات و جرایم منابع طبیعی در مقایسه با مدت مشابه آن در سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: در این رابطه در چهار ماهه نخست سال جاری ۱۳ هزار و ۶۸۴ فقره پرونده و در مدت مشابه آن در سال ۹۸ تعداد ۱۰ هزار و ۳۲۱ فقره پرونده تشکیل شده است.

عباس‌نژاد خاطرنشان کرد: در بخش مهم و قابل توجه دیگر پنج هزار و ۵۴۵ فقره پرونده با موضوع تخریب و تصرف اراضی ملی به مساحت ۲۳ هزار و ۴۵۰ هکتار و ۱۵۸ فقره پرونده درباره کوره‌های زغال در این مدت تشکیل و مراتب برای رسیدگی بیشتر به مراجع قضائی ارجاع شده است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به همکاری و تعامل مطلوب بین قوه‌قضائیه و یگان حفاظت سازمان جنگلها افزود: در همین مدت هزار و ۷۴۱ فقره حکم قضائی خلع ید، رفع تصرف از اراضی ملی و منابع طبیعی به مساحت چهار هزار و ۵۰۴ هکتار با همکاری مشترک یگان حفاظت، مراجع قضائی و انتظامی اجرایی شده است.

جان‌باختن ۲۲ نیروی یگان حفاظت سازمان جنگلها حین اطفاء آتش‌سوزی

این مقام انتظامی با اشاره به جدیت نیروهای یگان حفاظت و نیروهای مردمی در حراست از اراضی ملی عنوان کرد: در جریان اطفاء آتش‌سوزی منابع طبیعی ۲۲ نفر از نیروهای یگان و ۶ نفر از نیروهای مردمی مصدوم و سه نفر از دوستداران طبیعت نیز جان خود را از دست داده‌اند.

وی با اشاره به دریافت ۳۳ هزار و ۶۸۸ فقره گزارش مردمی در چهار ماهه نخست سال، بر نقش محوری مردم و جوامع محلی در پیشگیری و اطفاء آتش‌سوزی و جلوگیری از تخریب و تصرف اراضی ملی توسط افراد سودجو و متخلف اشاره و تأکید کرد.

عباس‌نژاد با اشاره به برنامه‌ریزی صورت گرفته و تأکید رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور بر مشارکت تمام ارکان سازمانی در امر حفاظت از منابع طبیعی ابراز امیدواری کرد که با تحقق برنامه‌های تدوین شده برای سال جاری و سالهای آینده، شاهد کاهش جرایم و تخلفات در این حوزه و محافظت بیشتر و مؤثر از منابع طبیعی باشیم.

انتهای پیام/

درباره ی admin

همچنین ببینید

کلاهبرداری چند هزار یورویی از متقاضی تحصیل در اتریش توسط یک موسسه حقوقی

به گزارش خبرنگار حوادث باشگاه خبرنگاران پویا؛ پروانه حبیبی با مراجعه به این خبرگزاری و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *