خانه / اخبار / بیش از ۴ هزار پرونده “قصور پزشکی” منجر به محکومیت شد/ مرگ ۶۲۷ نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی

بیش از ۴ هزار پرونده “قصور پزشکی” منجر به محکومیت شد/ مرگ ۶۲۷ نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی

به گزارش خبرنگار حوادث باشگاه خبرنگاران پویا؛ عباس مسجدی آرانی صبح امروز در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه در تشریح اقدامات سازمان پزشکی قانونی کشور اظهار کرد: در هفته قوه قضائیه، شاهد افتتاح پروژه‌ها در برخی از استانهای کشور از جمله هرمزگان و مرکزی خواهیم بود.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور افزود: حدود ۱۰ هزار مترمربع به فضای فیزیکی سازمان پزشکی قانونی با افتتاح پروژه‌ها در هفته قوه قضائیه اضافه می‌شود.

وی با اشاره به آغاز برنامه تحول در قوه قضائیه گفت: برنامه سازمان پزشکی قانونی نیز در راستای تحول به قوه قضائیه ارائه و این فرآیند از زمستان سال گذشته آغاز شد؛ از جمله اقدامات صورت گرفته در سال گذشته، دسترسی به پرونده‌های بیماران بود همچنین یک هزار و ۳۵۶ متر فضای بایگانی سازمان پزشکی قانونی برای اقداماتی همچون تشریح و فعالیتهای آزمایشگاهی مورد استفاده قرار گرفت.

مجسدی با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد از پستهای سازمانی پزشکی قانونی فعال است، متذکر شد: در سال ۹۷ و ۹۸ نتوانستیم نیروی انسانی جذب کنیم اما تا پایان سال جاری ۲۰۰ نفر کارشناس و پزشک به جمع همکاران متخصص اضافه خواهد شد و جذب سازمان می‌شوند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی با اشاره به راه‌اندازی بانک سلول، عضو و بافت در این سازمان در سال گذشته، بیان کرد: در سال ۹۸، حدود دو میلیون از پرونده‌های قضائی به سازمان ما ارجاع شد که حدود ۹۰ درصد مربوط به معاینات بود. بیشترین معاینات در فصل تابستان انجام شد و همچنین پنج درصد از فعالیتهای سازمان مربوط به اقدامات آزمایشگاهی بود.

این مقام مسئول با بیان اینکه حدود ۳٫۴ درصد فعالیتهای ما در سال گذشته مربوط به معاینه اجساد بود، عنوان کرد: ۱٫۶ مربوط به کمیسیونهای تخصصی بود.

مسجدی با بیان اینکه سازمان پزشکی قانونی کشور مجموعاً ۱۰ آزمایشگاه ژنتیک در کشور دارد، گفت: در حوزه قصور پزشکی، ۹ هزار و ۸۸۴ پرونده در سال گذشته داشتیم که بیش از ۴ هزار پرونده منجر به محکومیت شد؛ بیشترین پرونده‌های قصور در استانهای تهران، فارس، البرز و کمترین مربوط به استانهای ایلام، لرستان و هرمزگان بود.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به ارجاع ۱۲ هزار و ۴۲۱ پرونده مربوط به سقط جنین در سال گذشته، گفت: در سه هزار و ۳۷۶ پرونده مجوز سقط صادر نشد. همچنین با دستور ریاست محترم قوه قضائیه دادستان کل کشور ماموریت پیدا کردند که در جلسه‌ای آمار رو به رشد سقطهای جنایی مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ۷۸۴ نفر هموطنان در سال گذشته بر اثر گازگرفتگی جان باختند که بیش از ۷۰ درصد آنها در نیمه دوم سال گذشته روی داد، تصریح کرد: در سال گذشته ۵۸۰ پرونده مربوط به اختلال هویت جنسی داشتیم که ۴۰۰ پرونده مربوط به زنان و ۱۸۰ پرونده مربوط به آقایان بود.

این مقام مسئول از رسیدگی به ۲ هزار و ۴۸۸ پرونده کودک‌آزاری در سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: متاسفانه پرونده‌های مربوط به کودک‌آزاری در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ رشد ۱۲٫۵ درصدی داشت.

مسجدی با بیان اینکه در سال ۹۸، متوفیات ناشی از مصرف الکل ۶۲۷ مورد بود که نسبت به سال ۹۷ رشدی ۱۴۲ درصدی داشت، متذکر شد: در شرف راه‌اندازی شورای حل اختلاف برای کمیسیونهای خود هستیم.

انتقال و تدفین اجساد در حوادث جمعی بر عهده پزشکی قانونی نیست

انتهای پیام/

درباره ی admin

همچنین ببینید

سقوط از بلندی؛ دلیل ۴۰ درصد از تلفات “حوادث کار”

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ بنابر اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور ​در پنج ماهه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *