خانه / اخبار / تخریب و تصرف اراضی ملی افزایش یافته است/ تشکیل ۴۶ پرونده آتش‌سوزی عمدی جنگلها و مراتع

تخریب و تصرف اراضی ملی افزایش یافته است/ تشکیل ۴۶ پرونده آتش‌سوزی عمدی جنگلها و مراتع

به گزارش خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا ؛ سرهنگ علی عباس‌نژاد در گفت‌وگویی خبری با اشاره به افزایش  تشکیل پرونده‌های مرتبط در حوزه تخلفات و جرایم منابع طبیعی، در این رابطه اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، متأسفانه در سطح کشور با تشکیل پنج هزار و ۵۴۰ فقره پرونده تخریب و تصرف اراضی ملی، هزار و ۹۰۰ فقره پرونده درباره کشف چوب قاچاق و توقیف هزار و ۴۸۰ دستگاه خودروی حامل چوب قاچاق، در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، شاهد افزایش ۳۰ تا ۳۲ درصدی این پرونده‌ها هستیم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: به راحتی برخی افراد در بحث تصرف اراضی ملی یا قاچاق چوب از جنگل که مربوط به بیت‌المال است و در قانون جرم شناخته شده، اقدام می‌کنند که به نظرم قوانین درباره با برخورد با قاچاقچیان چوب و تعرض به اراضی ملی بازدارنده نیست یعنی کیفر درنظر گرفته شده برای این مجرمان اندک بوده و شاهد تکرر انجام مجرمان در سطح کشور مخصوصاً در استانهای شمالی کشور هستیم.

این مقام انتظامی تصریح کرد: در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اهتمام ریاست محترم این سازمان در بحث حفاظت، در حال ساماندهی نیروهای حفاظتی در سطح کشور مخصوصاً استانهای شمالی هستیم.

وی متذکر شد: از طرفی دیگر پیگیر برخورد قضائی جدی‌تر با متهمان و متخلفان هستیم، بهره‌گیری از امکانات اپتیکی به‌روز در دستور کار ما قرار دارد و پروژه مرکز فرماندهی و کنترل نیز در حال اتمام است همچنین سامانه ۱۳۹ در سطح کشور فعال خواهد شد تا هموطنان عزیز بتوانند از طریق این شماره اطلاعات خود را درباره وقوع جرائم حوزه منابع طبیعی به ما اطلاع دهند.

عباس‌نژاد ادامه داد: بحث کنترل متمرکز گشتهای حفاظت را در دستور کار قرار داریم و مراحل انتهایی خود را سپری کند همچنین اعتبار خوبی در بحث خرید تجهیزات اختصاص داده شده اما وسعت عرصه بالا است و افزایش قیمت زمین و افزایش چندبرابری قیمت چوب، برای متخلفان و معترضان به اراضی وسوسه‌انگیز شده و می‌طلبد که برخورد قضائی قاطع‌تر با متخلفان حرفه‌ای شود.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه بین این یگان و قوه‌قضائیه تعامل مثبتی وجود دارد، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، دو هزار و ۱۰۰ فقره حکم قضائی صادر شده را اجرا و پنج هزار و ۴۵۰ هکتار از اراضی ملی را از دست معترضان و متخلفان خلع ید کردیم که این امر با همکاری جدی دستگاه قضائی و همکاری مؤثر نیروی انتظامی صورت گرفته است.

این مقام انتظامی با بیان اینکه در سال جاری ۴۶ فقره تشکیل پرونده آتش‌سوزی عمدی برای ۱۲۰ نفر صورت گرفته، گفت: این افراد عامدانه یا از روی سهل‌انگاری منجر به بروز آتش‌سوزی شدند که پرونده‌های آن در محاکم در حال رسیدگی است.

وی یادآور شد: باید اقدامات اجتماعی بازدارنده برای کنترل و کاهش اینگونه تخلفات انجام دهیم همچنین اختیارات قانونی همکاران من در سطح کشور باید افزایش پیدا کند، ما در اجرای تبصره یک ذیل ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهره‌برداری از عرصه منابع طبیعی، دو هزار و ۵۰۰ مورد پیشگیری از تصرف، تعرض و ساخت‌وساز داشتیم و از این تصرفها جلوگیری به عمل آمد.

عباس‌نژاد با اشاره به ۴۲ هزار پیام و تماس مردمی از طریق سامانه ۱۵۰۴  سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور از ابتدای سال جاری، بیان کرد: حضور نیروهای ما در نخست ساعات ورود یا شروع جرم، می‌تواند از تشکیل پرونده قضائی بازدارنده باشد.

انتهای پیام/

درباره ی admin

همچنین ببینید

اشتری: باید جلوی هرگونه بی‌بندوباری در کشور گرفته شود

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سردار حسین اشتری در نشست مجمع نمایندگان استان فارس ضمن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *