خانه / اخبار / ترمز کاهش تلفات تصادفات کشیده شد/ شیب ثابت جان‌باختگان سوانح رانندگی در ۳ سال اخیر

ترمز کاهش تلفات تصادفات کشیده شد/ شیب ثابت جان‌باختگان سوانح رانندگی در ۳ سال اخیر

به گزارش خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا؛ بنابر آمار ارائه شده توسط سازمان پزشکی قانونی کشور، در سه سال گذشته (۹۶ تا ۹۸) ۵۱ هزار و ۱۱۴ نفر بر اثر سوانح رانندگی در کشور جان خود را از دست داده و یک میلیون و ۵۰ هزار و ۷۳۰ نفر نیز بر اثر تصادفات رانندگی مصدوم شده‌اند.

بنابر این آمار، تعداد متوفیان ناشی از سوانح رانندگی در سال ۹۶، ۱۶ هزار و ۹۸۴ نفر، در سال ۹۷، ۱۷ هزار و ۱۸۳ نفر و در سال گذشته، ۱۶ هزار و ۹۴۷ نفر اعلام شده است.

همچنین آمار مصدومان ناشی از تصادفات نیز به ترتیب در سال ۹۶، ۳۳۵ هزار و ۹۹۵ نفر، در سال ۹۷، ۳۶۷ هزار و ۴۵۱ نفر و در سال گذشته، ۳۴۷ هزار و ۳۰۷ نفر بوده است.

باتوجه به این آمار می‌توان گفت در سه سال اخیر تعداد متوفیان ناشی از حوادث رانندگی تقریباً در بازه ۱۷ هزار نفری ثابت مانده و عملاً کاهش چشمگیری نداشته است.

در سال ۹۶ بیشترین آمار مربوط به جان‌باختگان سوانح رانندگی مربوط به استانهای فارس، تهران و خراسان رضوی و کمترین آمار مربوط به استانهای اردبیل، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد بود.

در سال ۹۷، به ترتیب استانهای فارس، تهران و اصفهان، بیشترین و استانهای ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و اردبیل، کمترین متوفیان ناشی از تصادفات رانندگی را به خود اختصاص دادند.

در سال ۹۸ نیز استانهای فارس با یک هزار و ۲۶۹ نفر، تهران با یک هزار و ۲۴۱ نفر و خراسان رضوی با یک هزار و ۱۳۲ نفر بیشترین و استانهای ایلام با ۱۶۳ نفر، کهگیلویه و بویراحمد با ۲۰۶ نفر و اردبیل با ۲۰۹ نفر کمترین تعداد کشته‌های ناشی ازحوادث رانندگی را داشته‌اند.

به این ترتیب می‌توان گفت در سه سال اخیر استانهای فارس، تهران و خراسان رضوی همواره بیشترین و استانهای ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام همواره کمترین تعداد تلفات سوانح رانندگی را ثبت کرده‌اند.

به گفته سید کمال هادیانفر؛ رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی؛ ۸۲ درصد از علل اصلی تصادف به چهار عامل سرعت و سبقت غیرمجاز، عدم توجه به جلو و خستگی و خواب‌آلودگی برمی‌گردد.

پلیس راهنمایی و رانندگی سال گذشته اعلام کرد که کاهش حوادث ترافیکی با هدف کاهش دو هزار کشته از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده برای سال ۹۸ بوده اما این برنامه محقق نشد.

البته نه فقط پلیس، بلکه ۳۳ دستگاه و سازمان، متولی توسعه انضباط ترافیکی و کاهش حوادث جاده‌ای در کشور هستند؛ ترافیک، روان‌سازی، ایمنی خودرو و جاده‌ها از مباحث مهمی است که این ۳۳ دستگاه باید به آن بپردازند و همگام و همسو با پلیس راهنمایی و رانندگی برای کاهش تصادفات و جان‌باختگان تلاش کنند.

در بحث کاهش تصادفات و کشته‌های سوانح رانندگی انتقادات جدی به خودروسازان کشور نیز مطرح است و تعداد زیادی از کارشناسان بر این باورند که عدم وجود ایمنی لازم در برخی از خودروهای سواری تولید داخل کشور، باعث بالا بودن آمار کشته‌های ناشی از سوانح رانندگی است.

هرچند عامل انسانی (راننده) می‌تواند بیشترین نقش را در عدم بروز سوانح رانندگی ایفا کند اما باید از خودروسازان کشور نیز این انتظار را داشت که با تولید خودروهای ایمن، برای کاهش تلفات سوانح رانندگی کمک شایانی داشته باشند.

اصلاح عیب نقاط حادثه‌خیر راه‌ها نیز می‌تواند تأثیر به‌سزایی در کاهش تصادفات و تلفات ناشی از آن داشته باشد، بنابر اعلام رئیس پلیس راهور، هزار و ۵۸۵ نقطه حادثه‌خیز در جاده‌های کشور وجود دارد که در صورت مرمت و اصلاح آنها، ۵۶ درصد از تصادفات کاهش پیدا می‌کند.

نقش بیمه مرکزی نیز در کاهش تلفات سوانح رانندگی حائز اهمیت است، رئیس پلیس راهور می‌گوید “بیمه مرکزی درآمدی از محل بیمه‌ها دارد که بر اساس قانون پرداختی است که باید به دستگاه‌های مسئول انجام دهد تا کاهش کشته اجرایی شود”.

در نهایت می‌توان گفت در صورت همدلی و همکاری تمام دستگاه‌های مربوطه برای کاهش تصادفات و جان‌باختگان سوانح رانندگی، می‌توان شاهد کاهش قابل توجه آمار ۱۷ هزار کشته رانندگی بود مانند آنچه که از سال ۸۴ تا ۹۲ شاهد آن بودیم و کاهش حدود ۱۰ هزار نفری تلفات سوانح رانندگی به وقوع پیوست.

انتهای پیام/

درباره ی admin

همچنین ببینید

عملیات بامدادی پلیس تهران برای بازداشت فروشندگان مواد مخدر + تصاویر

به گزارش خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سروان مهدی کیاشمشکی با اعلام خبر بازداشت سه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *