خانه / مجله خودرو / سرگردانی مردم تهران از اجرا یا عدم اجرای طرح ترافیک

سرگردانی مردم تهران از اجرا یا عدم اجرای طرح ترافیک

طرح ترافیک

عصر روز گذشته شهرداری تهران اعلام کرد که طرح ترافیک از امروز اجرایی خواهد شد و در ساعات پایانی شب اجرای این طرح به درخواست وزیر بهداشت بازهم لغو و مقرر شد تا شنبه ١٠ خرداد ماه در ستاد ملی کرونا این موضوع مطرح و در خصوص آن تصمیم گیری شود.

به گزارش پایگاه خبری «اسب بخار» به نقل از ایرنا، طرح های ترافیکی تهران که از ۲۳ فروردین و با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا لغو شده بود، قرار بود پس از کش و قوس های فراوان این بار دیگر از امروز- سه شنبه اجرا شود که با دستور وزیر بهداشت بار دیگر این طرح به تعویق افتاد.

روز گذشته شهرداری تهران در اطلاعیه ای اعلام کرد که طبق توافق با ستاد ملی کرونا طرح ترافیکی از روز سه شنبه ۶ خردادماه اجرایی خواهد شد.

این طرح که با چراغ سبز استانداری تهران مواجه شده بود و  معاون عمرانی استانداری تهران تاکید داشته که این طرح قطعا روز سه شنبه ۶ خردادماه اجرایی خواهد شد.

این درحالی بود که برخی شهروندان که گمان می کردند این طرح اجرایی شده با مترو و اتوبوس به محل کار حاضر شدند که این امر موجب ازدحام در ساعات اولیه صبح امروز (سه شنبه) در مترو و اتوبوس شده بود.

چه شد که طرح ترافیک بازهم لغو شد

روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در ساعات بامداد امروز اعلام کرد: به درخواست وزیر بهداشت از شهردار تهران و به منظور همدلی و رفع نگرانی در خصوص افزایش شیوع ویروس کرونا، طرح های ترافیکی که قرار بود از ۶ خرداد ماه مجدداً اجرا شود، تا اطلاع ثانوی اجرا نخواهد شد.

در حالیکه برابر پنجاه و نهمین مصوبه شورای حمل ونقل و ترافیک شهر تهران که با حضور شهردار تهران، رئیس شورای اسلامی شهر، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر، فرمانده پلیس راهور فاتب، فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران و نمایندگان وزارت کشور و استانداری تهران برگزار شد، اجرای مجددا طرح ترافیک از ۶ خرداد ماه در دستور کار قرار داشت، اما با عنایت به تماس تلفنی وزیر بهداشت و درمان با شهردار تهران و درخواست وی مبنی بر توقف اجرای طرح ترافیک مقرر شد، اجرای مجدد طرح های ترافیکی شنبه ١٠ خرداد ماه در ستاد ملی کرونا مطرح و در خصوص آن تصمیم گیری شود.

شرط ورود به «ترافیک» و «کنترل آلودگی هوا»  که مالکان خودروها جریمه نشوند،  ثبت‌نام مالک و مشخصات خودرو در سامانه تهران من و شارژ حساب شهروندی است.

محدوده طرح ترافیک از شمال به خیابان مطهری، از جنوب به خیابان شوش، از غرب به خیابان کارگر و از سمت شرق به خیابان‌های شریعتی و ۱۷ شهریور است و از سوی دیگر طرح کنترل آلودگی هوا نیز از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه امام علی(ع)، از جنوب به بزرگراه بعثت و از غرب به بزرگراه‌های نواب و چمران محدود می‌شود.

طرح «ترافیک» و «کنترل آلودگی هوا» (زوج و فرد سابق یا حلقه دوم طرح ترافیک) در محدوده مرکزی شهر تهران به طور معمول اجرا می‌شد که پس از شیوع کرونا و به واسطه رعایت فاصله اجتماعی و با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا  لغو شد تا شهروندان کمتر از وسائل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

پس از لغو این طرح مناف هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از افزایش ترافیک بین ۴۲ درصد تا ۱۶۷ درصد در برخی ایام در هسته مرکزی شهر خبر داد و گفت: معتقدم که این مسئله در شیوع ویروس کرونا در حوزه مرکزی شهر موثر بوده است.

 به گفته وی، نقطه مثبت اجرا نشدن طرح ترافیک، کاهش تقاضای سفر با حمل و نقل عمومی به خصوص اتوبوس و مترو بود بطوریکه میزان جابجایی مسافر از روزانه ۴ میلیون به ۱ میلیون مسافر کاهش یافت اما در ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شده بود که نتایج لغو اجرای طرح ترافیک پس از ۲ هفته بررسی و برای اجرای و یا اجرا نشدن آن تصمیم گیری شود.

مناف هاشمی ادامه داد: در این راستا وزیر کشور در تاریخ ۱۷ اردیبهشت اختیار تصمیم‌گیری در مورد اجرای طرح ترافیک را به شورای ترافیک تهران داد و طی ۱۰ روز گذشته جلساتی در این خصوص  با حضور شهردار تهران، نماینده وزیر کشور، رئیس شورای شهر و اعضای کمیسیون حمل و نقل و حتی رئیس ستاد کرونای تهران برگزار و موضوع اجرای طرح ترافیک را بررسی کردیم که نهایتا تصمیم جمعی بر این بود که اجرای محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا به نفع شهر تهران است چرا که جلوی سفرهای کاذب در محدوده مرکزی شهر گرفته می‌شود.

مناف هاشمی با بیان اینکه در شورای ترافیک تصمیم گرفته شد که از ۲۹ اردیبهشت ماه طرح‌های ترافیکی با اعمال برخی تغییرات در تهران اجرایی شود، گفت: اما با توجه به تعطیلات عید سعید فطر و برابر تصمیم شهردار تهران مقرر شد اجرای مجدد محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا، از اولین روز پس از تعطیلات عید سعید فطر آغاز شود.

شرط ورود به  «ترافیک» و «کنترل آلودگی هوا»  که مالکان خودروها جریمه نشوند، ثبت‌نام مالک و مشخصات خودرو در سامانه تهران من و شارژ حساب شهروندی است.

محدوده طرح ترافیک از شمال به خیابان مطهری، از جنوب به خیابان شوش، از غرب به خیابان کارگر و از سمت شرق به خیابان‌های شریعتی و ۱۷ شهریور است و از سوی دیگر طرح کنترل آلودگی هوا نیز از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه امام علی(ع)، از جنوب به بزرگراه بعثت و از غرب به بزرگراه‌های نواب و چمران محدود می‌شود.

برای چندمین بار متوالی طرح ترافیک این بارهم لغو شد. گفته می شود روزانه شهرداری تهران بیش از یک میلیارد تومان از عدم اجرای طرح ترافیک زیان می دهد اما از آن سو کارشناسان وزارت بهداشت معتقدند اجرای شدن طرح ترافیک موجب ازدحام و شلوغی در ناوگان حمل و نقل عمومی می شود.

درباره ی admin

همچنین ببینید

رقابت طناب کشی هامر H1 با مرسدس G63، جیمنی و میتسوبیشی L200

تماشای رقابت طناب کشی میان شاسی بلندهای قدرتمند همیشه جذاب بوده است. در جدیدترین ویدیوی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *