خانه / اخبار / قاتل خاموش جان ۱۳۹ را در استان تهران گرفت

قاتل خاموش جان ۱۳۹ را در استان تهران گرفت

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ بنابر اعلام سازمان پزشکی قانونی استان تهران، در سال گذشته، ۱۳۶ مورد فوت ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شد.

این رقم در مقایسه با سال ۹۷ با تعداد فوت ۱۶۸ نفر، ۱۹ درصد کاهش یافته است. از تعداد فوتی‌های ناشی از مسمومیت با این گاز در سال گذشته  در استان تهران ۱۰۵ نفر مرد و ۳۱ نفر زن بوده‌اند.

گاز CO گازی سمی است که از احتراق ناقص کربن به وجود می‌آید؛ رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آن را قاتل خاموش نیز می‌نامند.

گاز CO پس از ورود به سیستم تنفسی، بلافاصله با گلبولهای قرمز وارد واکنش شده و باعث می‌شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد، نخستین عوارض این مسأله در ابتدا سوزش چشمها و پس از سپری شدن زمانی بین یک تا دو ساعت بسته به غلظت گاز کربن مونوکسید موجود در مکان، فرد احساس خواب‌آلودگی و خستگی مفرط می‌کند.

در این حالت اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می‌شود، اگر فرد سعی در ایستادن داشته باشد دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشمها در این حالت اغلب سیاهی می‌رود و در ادامه ممکن است دچار بیهوشی شود.

افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب‌آلودگی می‌کنند و در صورتی که هرچه سریعتر مکان را ترک یا هوای تازه تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می‌شوند.

کودکان، سالمندان، افراد با سابقه بیماریهای قلبی ـ ریوی و افراد مبتلا به بیماری‌های خونی بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با گاز CO می‌شوند.

انتهای پیام/

درباره ی admin

همچنین ببینید

عملیات بامدادی پلیس تهران برای بازداشت فروشندگان مواد مخدر + تصاویر

به گزارش خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سروان مهدی کیاشمشکی با اعلام خبر بازداشت سه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *