خانه / اخبار / مرگ ۲۰۰ هزار ایرانی در بلایای یک قرن اخیر

مرگ ۲۰۰ هزار ایرانی در بلایای یک قرن اخیر

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر عباس مسجدی در دوره آموزشی “مدیریت اجساد در حوادث دسته‌جمعی” که به‌صورت ویدئوکنفرانس و با شرکت مسئولان مدیریت بحران استانها برگزار شد، اظهار کرد: مردم در بحرانها، یا خود یا عزیزانشان آسیب دیده‌اند بنابراین پزشکی قانونی به عنوان یک دستگاه خدمت‌رسان باید در بالاترین حد آمادگی در برخورد با این افراد و برای ارائه خدمت به آنها قرار داشته باشد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور تصریح کرد: تکریم ارباب‌رجوع و برخورد مناسب با افراد آسیب‌دیده از ضروریاتی است که باید مورد توجه تیمهای بحران سازمان قرار گیرد، هرچند وظیفه پزشکی قانونی در بحرانها مدیریت اجساد و تعیین هویت قربانیان است اما نوع برخورد و حضور ما و توجه به ابعاد روانی موضوع نیز بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه بحرانها یک وقفه ناگهانی و جدی در کارکرد جامعه ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: اصطلاح “ساک به دست بودن” در بحرانها به معنی اقدام سریع و ورود به موقع به صحنه، مدنظر تیمهای بحران باشد به بیان دیگر در صورت بروز هر بحران یا بلایی، تیمهای بحران پزشکی قانونی باید در اسرع وقت در محل وقوع حادثه حضور یافته و به وظیفه خود عمل کنند.

این مقام مسئول، حضور مسئولان مدیریت بحران استانها در ستادهای بحران استان را یک ضرورت عنوان کرد که باید به عنوان وظیفه جدی به آن نگاه شود.

مسجدی همچنین بر اعمال نظارت دقیق بر عملکرد تیمهای بحران، شفاف و روشن بودن عملکرد و استفاده از ظرفیتهای مردمی در حوادث شدید تأکید کرد و گفت: پزشکی قانونی باید با برنامه‌ریزی دقیق و آمادگی صد درصدی به عنوان یک دستگاه حاکمیتی به شکل جدی در بحرانها وارد شود.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور بر اطلاع‌رسانی درست و ارائه آمار صحیح در بحرانها نیز اشاره کرد و افزود: در بسیاری موارد ارائه آمار و اطلاعات نادرست و غیرمسئولانه مشکلاتی را به همراه داشته بنابراین هرگونه ارائه آمار و اطلاعات باید با هماهنگی و به شکل درست انجام شود.

۲۰۰ هزار کشته در بلایای یک قرن اخیر کشور

وی با بیان اینکه ایران دهمین کشور بلاخیز دنیا است، یادآور شد: از ۴۰ بلای طبیعی ۳۱ مورد در ایران تجربه شده که همین موضوع نشان می‌دهد ایران کشوری بلاخیز و به‌شدت در معرض بروز حوادث طبیعی است.

این مقام مسئول ادامه داد: در یک قرن گذشته ۲۰۰ هزار نفر در بلایای طبیعی در کشور کشته شدند که ۷۶ درصد آنها در اثر وقوع زلزله، ۶ درصد بر اثر سیل و مابقی در دیگر بلایا جان خود را از دست داده‌اند همچنین از ۸۰۰ شهر کشور تنها سه درصد در خطر زلزله قرار ندارند و ۵۰ درصد شهرها نیز در معرض وقوع سیل قرار دارند.

مسجدی متذکر شد: سالانه به طور متوسط یک هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال برای بحرانها و حوادث هزینه می‌شود که اگر همین مبلغ در حوزه پیشگیری هزینه شود، سلامت و آسایش هموطنان تأمین خواهد شد.

انتهای پیام/

درباره ی admin

همچنین ببینید

فیلم| لحظه بازداشت اوباش پارک دانشجو در عملیات ضربتی پلیس تهران

به گزارش خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا؛ مأموران کلانتری ۱۲۹ جامی و نیروهای ضربت سرکلانتری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *