خانه / اخبار / ورود ۱۲۰ هزار تبعه غیرمجاز افغانستانی به ایران در ماه‌های اخیر/چرا ۵۴ پاسگاه مرزی افغانستان تخلیه شد؟

ورود ۱۲۰ هزار تبعه غیرمجاز افغانستانی به ایران در ماه‌های اخیر/چرا ۵۴ پاسگاه مرزی افغانستان تخلیه شد؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه، شب گذشته  در گفتگویی تفصیلی به برخی پرسشها، ابهامات و فضاسازیهای رسانه‌های بیگانه در خصوص غرق شدن تعدادی از اتباع افغانستان در رودخانه مرزی مشترک پاسخ داد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران و بطور خاص ماموران نیروی انتظامی و مرزبانی جمهوری اسلامی ایران میزبان بیش از ۳ میلیون افغانستانی در ایران هستند و بدون هیچ تبعیضی با بهترین امکانات و تسهیلات از مهمانان ۴۰ ساله خود پذیرایی کرده اند. تامین شغل، آموزش رایگان، امکانات بهداشتی رایگان و بسیاری دیگر از امکانات که بطور گسترده در اختیار میهمانان افغان قرار گرفته است، حکایت از مهمان نوازی خوب دارد.

موسوی در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به دو موضوعی که همواره برای ما و افغانها مشکل‌آفرین بوده و چه بسا ممکن است در تاریخ موردنظر نیز منجر به حادثه دلخراش برای تعدادی از اتباع افغان شده باشد، گفت:  اول اینکه باید دانست فقط در چند ماه اخیر نزدیک به ۱۲۰ هزار نفر از اتباع افغان به صورت غیرقانونی وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شده‌اند؛ قاچاقچیان مواد مخدر، عوامل تروریستی و افراد معاند نیز در میان این اتباع وارد خاک ایران می‌شوند. دولت جمهوری اسلامی ایران به طور مکرر در یادداشتهای رسمی و مذاکرات دوجانبه به عدم کنترل موثر مرز توسط دولت جمهوری اسلامی افغانستان اعتراض کرده است. با وجود تهدیدات امنیتی که این عابرین غیرمجاز برای جمهوری اسلامی ایران داشته‌اند و اگرچه مرزبانان ایرانی نیز همانند همه نیروهای مشابه در سایر کشورها از این اختیار برخوردار هستند که با متجاوزان مرزی با قاطعیت و به سختی برخورد کنند اما با توجه به ملاحظات انسانی و اصول همسایگی، همیشه این افراد بدون کوچکترین آسیبی دوباره به خاک افغانستان بازگردانده شده‌اند. ما بازهم از دولت دوست و برادر افغانستان تقاضا داریم در کنترل مرزهای خود اهتمام بیشتری به عمل آورد.

وی ادامه داد: موضوع دوم اینکه پدیده‌ای که در سه سال اخیر در مرزهای مشترک ایران و افغانستان با آن مواجه بوده‌ایم، تخلیه پاسگاههای مرزی در طرف افغانستان بوده است. شایان ذکر است که در سه سال اخیر ظاهرا به خاطر تهدیدات ناشی از حضور داعش و طالبان در آن منطقه، نیروهای افغان لااقل ۵۴ پاسگاه مرزی افغانستان (که حتی هزینه احداث بسیاری از آنها در سال‌های گذشته از سوی دولت ایران در اختیار کشور دوست و همسایه قرار گرفته) را تخلیه کرده‌اند و این مناطق مرزی همجوارِ خاک جمهوری اسلامی ایران کاملا در اختیار نیروهای تروریستی قرار دارد. به عبارت دیگر، متاسفانه هیچ کنترل مؤثری از سوی دولت جمهوری اسلامی افغانستان بر این مناطق مرزی اعمال نشده و این امر ضمن ایجاد ناامنی در مرزهای ما، باعث شده است که این مناطق جولانگاه گروه‌های تروریستی و قاچاقچیان شود. این گروهها از این خلاء امنیتی در سمت افغانستان استفاده کرده و اقدام به قاچاق انسان و موادمخدر از این مناطق به داخل خاک ایران می‌کنند. در حالی که بر اساس قرارداد انتظامات مرزی میان دو کشور، دولت افغانستان موظف است با استقرار نیروهای سرحدی خود در طول مرز مشترک نسبت به تامین امنیت و کنترل مرزهای خود اقدام کند.

انتهای پیام/

درباره ی admin

همچنین ببینید

عملیات بامدادی پلیس تهران برای بازداشت فروشندگان مواد مخدر + تصاویر

به گزارش خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سروان مهدی کیاشمشکی با اعلام خبر بازداشت سه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *