خانه / اخبار / پشت پرده ماجرای غرق شدن اتباع افغانستانی/ عدم پاسخگویی مرزبانی افغانستان به پیگیری‌ها و تماسهای مرزبانی ایران

پشت پرده ماجرای غرق شدن اتباع افغانستانی/ عدم پاسخگویی مرزبانی افغانستان به پیگیری‌ها و تماسهای مرزبانی ایران

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سرهنگ کاظم صمدی در پی انتشار خبری مبنی بر غرق شدن تعدادی از اتباع افغانستانی در رودخانه مرزی، در این رابطه اظهار کرد: این خبر، روز ۱۳ اردیبشهت ۹۹ در شبکه‌های اجتماعی افغانستان منتشر شد، علیرغم اینکه در آن روز، اتفاق خاصی را در مرز نداشتیم برایم تعجب‌آور بود.

فرمانده هنگ مرزی تایباد با بیان اینکه در تحقیقات اولیه مشخص شد هیچ مورد خاصی در مرز رخ نداده است، خاطرنشان کرد: به منظور شفاف‌سازی ماجرا با مرزبان سرحدی غرب افغانستان “گلبدین الکوزی” تماس گرفتم اما با عدم پاسخگویی وی مواجه شدم. برهمین اساس برای روشن شدن بیشتر این ماجرا، علاوه بر ارسال سه مکاتبه رسمی مرزی، دو مرحله تقاضای ملاقات اضطراری مرزی را کردم اما همچنان با عدم پاسخگویی طرف مقابل مواجه شدم.

وی همچنین به مکاتبه دیگر مرزبانی جمهوری اسلامی ایران با کشور افغانستان و تشریح اهداف پشت پرده دشمنان برای برهم زدن روابط دو کشور اشاره و بیان کرد: با توجه به اهمیت موضوع برای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و نیز در راستای شفاف‌سازی، تعدادی از نیروهای مرزبانی به منطقه اعزام و اقدام به پایش از دهانه سه مرزی (مرز مشترک ایران، افغانستان، ترکمنستان تا انتهای حوزه جنت‌آباد) کردند.

این مقام انتظامی به بازدید میدانی و دقیق از حاشیه رودخانه برای مشخص شدن موضوع و عدم دریافت هرگونه آثار و ادله مبنی بر وقوع حادثه اشاره و تصریح کرد: شخصاً نقطه به نقطه رودخانه “هریرود” و حاشیه آن را بررسی کردم اما هیچ آثار و علائمی مبنی بر وقوع چنین اتفاقی را مشاهده نکردم.

این مقام مرزبانی ادامه داد: وضعیت جغرافیایی، شیب و قوس رودخانه هریرود  به گونه‌ای است که اگر چیزی بر روی آب شناور باشد باید به سمت ساحل ایران بیاید بنابراین از مرزبانان افغانستانی درخواست مجدد برای بازدید مشترک و میدانی و شفاف‌سازی بیشتر را کردم.

صمدی به حُسن روابط دو کشور ایران و افغانستان اشاره و عنوان کرد: روابط ما با مرزبانی افغانستان و مرزنشینان همیشه” حسنه” بوده و مطابق حسن و روابط همجواری همه امورات با دوستی و تعامل پیگیری می‌شد؛ حسن روابط ایران و افغانستان در طول تاریخ و مقاطع زمانی اثبات شده واسنادی نیز در این رابطه وجود دارد.

فرمانده هنگ مرزی تایباد تأکید کرد: همیشه مرزنشینان افغانستانی را خواهران و برادران خود دیدیم و در عمل هم این موضوع را ثابت کرده‌ایم چه آنجا که نیاز به دریافت خدمات درمانی داشتند و چه در برهه های دیگر، چگونه می‌شود ما برخلاف باورمان عمل کنیم؛ همیشه اثبات کرده‌ایم ملت افغانستان را دوست و برادر می‌دانیم.

وی با تأکید بر سناریوسازی دروغین، کذب بودن ماجرا با هدف و توطئه جدایی دو ملت وتفرقه‌افکنی، متذکر شد: دشمنان با انتشار اخبار ساختگی و غیرواقعی درصدد ایجاد تشنج در منطقه هستند و از این سناریوسازی‌ها، هدفی جز تفرقه‌افکنی ندارند.

انتهای پیام/

درباره ی admin

همچنین ببینید

عملیات بامدادی پلیس تهران برای بازداشت فروشندگان مواد مخدر + تصاویر

به گزارش خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سروان مهدی کیاشمشکی با اعلام خبر بازداشت سه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *