خانه / مجله خودرو / گرانی تایر در راه است

گرانی تایر در راه است

گرانی تایر خودرو

پس از چند ماه عدم تخصیص ارز به صنایع مختلف از جمله تایر، بانک مرکزی با اعلام اولویت های گروه یک مشمول ارز دولتی، همه صنایع از جمله تایر و دارو را از شمولیت دریافت ارز دولتی خارج کرد بر این اساس ارز صادراتی، ملاک قیمت گذاری جدید صنعت تایر خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری «اسب بخار» به نقل از خودروکار، به تازگی وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به رئیس هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر اعلام کرده لاستیک و مواد اولیه لاستیک از گروه یک دریافت ارز، به گروه دو منتقل و بر این اساس ارز تخصیصی به این گروه، نیمایی شده است بر این اساس فعالان این صنعت از گرانی تایر در تولیدات جدید خود خبر داده اند این در حالیست که به دلیل افزایش میزان تقاضا و کمبود مواد اولیه، تولید لاستیک در چند وقت اخیر با محدودیت هایی همراه بوده و این کاهش تولید در بازار لاستیک به راحتی قابل لمس بوده است.

مصطفی تنها، سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر با تاکید بر افزایش قیمت تایر پس از حذف ارز دولتی از این صنعت اظهار می کند: با حذف ارز دولتی صنعت تایر به طور قطع مشکلی در روند تولید پیش نخواهد آمد اما بدون شک قیمت تمام شده افزایش خواهد یافت.
وی با بیان این که از این پس صنعت تایر با ارز حاصل از صادرات کار خود را ادامه خواهد داد، می افزاید: از آن جا که قیمت ارز حاصل از صادرات در مذاکره با صادرکنندگان به دست می آید بنابراین هنوز میزان افزایش هزینه ها و بالطبع قیمت تمام شده محاسبه نشده است.
تنها در خصوص مراحل دشوار انتخاب صادرکننده نیز می گوید: از آن جا که این روند برای صنعت تایر تازگی دارد قطعا پس از چند بار تکرار معامله روند کار مشخص می شود . هر کاری نیازمند تجربه است و همان روندی که در سایر روش ها طی شده باید برای ارز صادراتی نیز تکرار شود.

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر با بیان این که مدیریت کشور تشخیص داده که با منابع محدودی که به دلیل تحریم ها به وجود آمده اولویت ارز دولتی را به کالاهای اساسی اختصاص دهد، اظهار می کند: به دلیل محدودیت های موجود نه تنها صنعت تایر بلکه دیگر صنایع همچون دارو نیز به اولویت دوم تبدیل شده اند و در شرایط موجود کشور چاره دیگری برای مسئولان نبوده و هرچند برای صنعت تایر آسان نیست اما باید تولید را ادامه داد.
وی می افزاید: روش یافتن صادرکننده روش های خاصی است و از آن جا که تولیدکنندگان تایر تجربه چنین کاری را نداشته اند ترجیح می دهند در شرایط کنونی و با توجه به مسایل تحریم، راهکارهای خود برای تامین ارز را عنوان نکنند.

تنها با اشاره به عدم تخصیص ارز به صنعت تایر از سه ماه گذشته تاکنون نیز می گوید: حال با اعلام رسمی عدم اختصاص ارز دولتی به این صنعت، تولیدکنندگان تایر باید نسبت به یافتن صادرکننده با هدف تامین ارز مورد نیاز واردات مواد اولیه خود اقدام کنند. 

با وجود اظهارات فعالان این صنعت مبنی بر افزایش قیمت ها، برخی این اقدام را عقلانی می دانند چرا که در شرایطی که صنعت تایر مشمول ارز دولتی بود واسطه ها و دلالان برنده اصلی این بازار بودند و سودی از این محل عاید مردم و تولیدکننده ها نشد. بدون شک با اختصاص ارز نیمایی و یا ارز حاصل از صادرات قیمت ها به میزانی که در چند ماه گذشته و به واسطه حضور فعالان واسطه ها صعودی شده بود، افزایش نمی یابد چرا که به واسطه افزایش قیمت ها انگیزه ای برای دلالی باقی نمی ماند از سوی دیگر بازار کشش افزایش بیشتر قیمت ها را نیز نخواهد داشت.

درباره ی admin

همچنین ببینید

رقابت طناب کشی هامر H1 با مرسدس G63، جیمنی و میتسوبیشی L200

تماشای رقابت طناب کشی میان شاسی بلندهای قدرتمند همیشه جذاب بوده است. در جدیدترین ویدیوی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *