خانه / اخبار / یادداشت اکبر نصراللهی| اعدام در مشهد و عملیات روانی بی‌بی‌سی

یادداشت اکبر نصراللهی| اعدام در مشهد و عملیات روانی بی‌بی‌سی

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اکبر نصراللهی استاد دانشگاه در یادداشتی آورد؛ اعدام فردی در مشهد،‌ در رسانه‌های بیگانه  و فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای داشته و خبر اول بی بی سی فارسی  را به همراه مصاحبه با یک وکیل ،‌به خود اختصاص داده است.

این رسانه‌ها  بویژه  بی بی سی علت اعدام را مصرف مشروبات الکی اعلام و به صراحت و با نقل و قول غلط از دادگستری استان خراسان رضوی  می‌گویند: “دادگستری خراسان رضوی از اعدام یک نفر برای نوشیدن مشروبات الکی دفاع کرده‌است”.

متن اطلاعیه  و خبر دادگستری استان خراسان رضوی  را در سایت این دادگستری ندیده‌ام  اما خبرگزاری‌های مختلف از جمله  خبرگزاری‌های میزان ،‌مهر و ایرنا   به نقل از روابط عمومی دادگستری خراسان رضوی بدون توضیح در مورد علت اصلی اعدام  نوشته اند : سوابق نشان می‌دهد فردی که اعدام شده، دارای ۲۰ سابقه محکومیت کیفری قطعی در سال‌های ۹۵ تا ۹۷ بوده است. 

بی بی سی از قانون مجازات اسلامی در مورد نوشیدن مشروبات الکی  نوشت و به نقل از برخی وکلا از تهران( محمد حسین آغاسی ) گفته است : مشخص نشده که اگر این اتهامات اثبات‌نشده و محکومیتی به دنبال نداشته است، دادگستری مشهد چه طور آنها را در دفاع از اعدام این فرد مطرح کرده است. بی بی سی همچنین  گفته است حسین حبیبی شهری، وکیل این زندانی در یادداشتی اینستاگرامی که بعدا آن را حذف کرد، نوشته بود که “شرمنده دو فرزند خردسال و همسر” موکلش شده است و علیرغم تلاش یک ساله‌اش برای نجات جان یک انسان، نتوانسته مانع اعدام این زندانی شود.او در پایان یادداشت خود نوشته بود که “روحت شاد مرد نازنین” و افزوده بود: “حلال کن اگر قصوری در دفاع از حقانیتت کردم.”

آقای حبیبی شهری، این یادداشت را از صفحه اینستاگرام خود حذف کرد و در یادداشت دیگری “همه نقل قول‌های صورت گرفته” از طرف خود را به شدت تکذیب کرد و افزود که “رای فوق منطبق بر قانون صادر شده” و آنچه او نوشته بوده “صرفا درد دلی بیش نبوده است.”

چند نکته :

  1.  اهمیت و ارزش اعدام یک فرد عادی به اندازه ای نیست که در خبر اول  بی بی سی  به همراه گفت‌وگوی زنده با کارشناسان و دعوت از خبرنگار در استودیو در همه بخش‌های خبری پخش و تکرار شود. بی تردید  تولید و برجسته سازی خبرهای منفی در هفته‌ها و ماه‌های گذشته در رسانه‌های غربی  نشان می‌دهد  دشمنان بیش از پیش امید مردم را هدف قرار داده اند و از کوچک ترین بهانه برای ناامیدکردن مردم و اثرگذاری بر افکار عمومی صرف نظر نمی‌کنند.
  2. برخلاف ادعای بی بی سی ،‌دادگستری استان خراسان رضوی از اعدام  یک نفر برای نوشیدن مشروبات الکی دفاع نکرده‌است،‌ بلکه روال قانونی و سوابق متهم را  تشریح کرده است .
  3. بی بی سی علاوه بر بزرگنمایی اعدام یک فرد عادی و جریان سازی و نقل و قول غلط  این خبر،‌ سعی کرد با آوردن بخش‌هایی از قانون مجازات اسلامی ،‌ اسلام هراسی و ایران هراسی کند.
  4. اقدامات رسانه‌های دشمن برای بهره برداری از کوچک ترین حادثه در ایران مسبوق به سابقه  است و عجیب نیست ؛ همیشه بوده و خواهد بود اینک شدت  آن همزمان با کرونا و تحریم های ظالمانه آمریکا بیشتر و محسوس شده است؛‌ اما آنچه که عجیب است ادامه رویه‌های قبلی در تیم رسانه‌ای قوای مختلف و ادامه رویکرد و راهبرد نادرست  مسئولان و رسانه‌های رسمی است .
  5. خبر اعدام ، ابتدا در اینستاگرام  آقای وکیل اطلاع رسانی و روابط عمومی دادگستری خراسان رضوی و خبرگزاری قوه قضاییه  بعد از جریان سازی در رسانه‌های معاند و غیررسمی،‌ به آن واکنش  نشان داده‌اند.  با این توضیح که این اطلاعیه  هم ابهامات را رفع نکرده است و  عجیب اینکه هنوز در سایت دادگستری استان در مورد  آن هیچ مطلبی  حتی همین اطلاعیه دیده نمی‌شود.
  6.  باوجود تغییرات گسترده در قوه‌قضاییه، تیم رسانه‌‌ای این قوه بویژه در استان‌ها ، چندان تغییری نکرده است، قوه قضاییه منبع و سرچشمه خبرهای بسیار مهم و تهدید  و فرصت رسانه‌ای است و تقویت تیم رسانه‌ای  این قوه و تغییر در  نوع رویکرد و راهبردشان متناسب با انتظارات مردم و رییس محترم این قوه ، قدرت مانور و نوع اقدام رسانه‌ای ناجا و سایر رسانه‌ها را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد و بازدارندگی رسانه‌ای را موجب می‌شود.

انتهای پیام/

درباره ی admin

همچنین ببینید

کلاهبرداری چند هزار یورویی از متقاضی تحصیل در اتریش توسط یک موسسه حقوقی

به گزارش خبرنگار حوادث باشگاه خبرنگاران پویا؛ پروانه حبیبی با مراجعه به این خبرگزاری و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *